Misja przedszkola:

„Dziecko chce być dobre.

Jeśli nie umie – naucz,

Jeśli nie wie – wytłumacz,

Jeśli nie może – pomóż”

 

                 Janusz Korczak

Dzieci bawiące się w przedszkolu

Dzień czekolady !!!

12 kwietnia 2021

 

Dziś w naszej grupie mamy bardzo słodki dzień. Dzień czekolady: białej, czarnej, mieszanej i owocowej.

Na pewno będzie pysznie i słodko 😊

 

1. Zabawy ruchowe z piłkami

  • Trafianie piłką do pojemnika na pranie, do wiaderka po farbie itp.  Rzucajcie prawą ręką, lewą, obiema rękami. Można zliczać punkty.
  • Toczenie piłeczki pingpongowej oddechem. Dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru.
  • Rzucajcie z dzieckiem do siebie piłkę, jednocześnie podając na głos kolor. Piłkę trzeba załapać, chyba że rzucający wypowie wybrany wcześniej kolor, np. czerwony. Wtedy nie wolno złapać piłki!
  • Podawanie sobie piłki nogami – minifutbol. Dla bezpieczeństwa sprzętów domowych lepiej będzie, jeśli piłka nie będzie traciła kontaktu z podłożem.

 

2. Proszę o przeczytanie dzieciom historii o czekoladzie

Czekolada ma swój początek ponad tysiąc lat przed Chrystusem. Współcześnie znane są świadectwa, które potwierdzają istnienie ziarna kakaowca w życiu ludzi już w okresie rozkwitu kultur indiańskich. Należą do nich m.in. sceny, które zostały uwiecznione na malowidłach, a także specjalne narzędzia do obróbki kakao. Co ciekawe, około 1000 roku p.n.e. odnaleziono pierwszą wersję słowa ,,kakao”. Językoznawcy odkryli, że słowo zapisane było w języku Olmeków. To plemię, które żyło na obszarach Zatoki Meksykańskiej. Dawniej ziarna kakaowca były traktowane z ogromnym szacunkiem. Wierzono, że zostały one ofiarowane ludziom przez boga Quetzalcoatla.

Później tereny te były zamieszkiwane przez inne ludy. One także posiadły ten niezwykły dar uprawy kakaowca. Cywilizacja Majów wykorzystywała ziarna kakaowca jako środek płatniczy, handlując jego owocami. Jedynie wyższe klasy społeczne mogły sobie pozwolić na to, aby cieszyć się wybornym smakiem kakao w formie gęstego płynu. Ówcześnie dodawano do niego chili oraz pieprz.
Z kolei Aztekowie traktowali kakao jako święty napój. Używali go podczas religijnych obrzędów.

Interesujący jest również fakt, że na dworze Montezumy, czyli ostatniego króla tej cywilizacji, w momencie podboju Meksyku przez Hiszpanów znaleziono tysiąc ton ziarna kakaowego. Władca nie posiadał w tym okresie terenów uprawnych. Pozyskał ziarna dzięki daninom pobieranym od podporządkowanych plemion. Król spożywał dziennie aż 40 porcji kakao!

 

3. Ziarno kakaowca

Ludność Europy poznała ziarno kakaowca podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba, który to napadł na jeden ze statków Majów. Co ważne, sam Kolumb nie miał przyjemności odkrycia smaku czekolady. Dopiero w 1528 roku Hernan Cortez uzyskał przepis na xocoatl. Miało to miejsce na dworze meksykańskiego władcy Montezumy II. Czym jest xocoatl? To napój, który wytwarza się z kruszonych ziaren kakaowca oraz przyprawy. Konkwistadorzy hiszpańscy docenili kakao ze względu na działanie wzmacniające. Podpatrując miejscowych wojowników, zaczęli nosić przy sobie specjalną papkę wykonaną z podsuszonych ziaren o działaniu wzmacniającym.

Kakao bardzo szybko zaczęło cieszyć się ogromnym zainteresowaniem. To dlatego ziarna chciało zdobyć wiele państw kolonialnych. Mimo popularności, Hiszpanom udało się utrzymać monopol handlowy przez ponad sto lat!
W późniejszym czasie również Holandia, Portugalia i Anglia zdobyły terytoria pod uprawę kakaowca.

Ziarna kakaowca 

 

3. Zobacz, jakie rodzaje czekoladek mamy !!

tabliczki czekolady    czekoladki 

czekoladki o różnym kształcie    biała 

 

5. Zobacz filmik i możesz wykonać czekoladki z osobą dorosłą

https://www.youtube.com/watch?v=17eEeUJ4A7M

Pozdrawiamy – pani Ala i Marta !!!!

Misja Przedszkola
Nasze przedszkole pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Wspomaga wszechstronny rozwój dziecka odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Tworzy bezpieczne warunki do wspólnej zabawy i nauki. Promuje dbanie o zdrowie i zachowania przyjazne przyrodzie, buduje poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, rozwija kompetencje społeczne, a także uczy odróżniania dobra od zła. Pełni również funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze wobec rodziców. Celem edukacji przedszkolnej jest osiągnięcie przez dziecko stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Przedszkole Publiczne Nr6
ul. Skrajna 1, 35-231 Rzeszów
tel. +48 17 748 32 20, tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
e-mail: dyrektor@pp6.resman.pl
www.pp6.rzeszow.pl
Copyright © 2024
Skip to content