Promowanie i ochrona dziedzictwa przyrodniczego

Projekt „PROMOWANIE I OCHRONA DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO NA OBSZARACH RZECZNYCH I TERENACH PRZYBRZEŻNYCH MIAST PARTNERSKICH RZESZOWA I ŁUCKA”

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa

Lider projektu: Komitet Wykonawczy Rady Miasta Łucka

Partner projektu: Gmina Miasto Rzeszów

O PROJEKCIE

Projekt skupia się na wykorzystaniu ukrytego i do tej pory mało eksponowanego dziedzictwa naturalnego obszarów rzecznych i terenów do nich przyległych w Rzeszowie i w Łucku (Ukraina). Oba miasta posiadają w tym zakresie podobny potencjał jednocześnie mierząc się z podobnymi wyzwaniami i problemami.

Bogactwo zasobów dziedzictwa naturalnego Rzeszowa i Łucka w znaczącej mierze skupia się wokół terenów nadbrzeżnych Wisłoka (w Rzeszowie) i Styru (w Łucku). Rzeki te, stanowiące nierozłączny element dziedzictwa naturalnego i wpisujące się w miejski krajobraz, na przestrzeni lat wielokrotnie były modyfikowane i podejmowano liczne inicjatywy w kierunku ich zagospodarowania; nadal odgrywają znaczącą rolę w życiu i funkcjonowaniu miast i ich mieszkańców.

Promowanie i ochrona terenów przybrzeżnych Rzeszowa i Łucka, przyczyni się do podkreślenia ich funkcji: estetycznej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Głównym zadaniem Rzeszowa (jako partnera projektu) będzie stworzenie w pobliżu rzeki Wisłoka dwóch łąk kwietnych oraz oznakowanie ich QR kodami. Łuck (jako lider projektu) zaplanował wybudowanie molo na rzece Styr oraz oznakowanie QR kodami najcenniejszych zasobów dziedzictwa naturalnego.

W ramach tego projektu w 10 publicznych przedszkolach na terenie Rzeszowa zostaną przeprowadzone zajęcia informacyjno-edukacyjne:

1. W każdym z przedszkoli zajęcia będą prowadzone w 2 grupach liczących po ok. 50 dzieci.
  2. Planowany termin realizacji zajęć: listopad 2021 r.  – czerwiec 2022 r.
  3. Zajęcia prowadzone będą w formie teatru i zabaw dla dzieci i dotyczyć będą zasobów dziedzictwa przyrodniczego Rzeszowa i promowania postaw proekologicznych, zgodnie z zakresem tematycznym:
    • rola i znaczenie ekosystemów miejskich w budowaniu świadomości ekologicznej dzieci;
    • pozytywny wpływ tworzenia łąk kwietnych w Rzeszowie nad Wisłokiem;
    • zasoby i znaczenie rezerwatu Lisia Góra;
    • obszary chronione Natura 2000 w Rzeszowie;
    • promowania postaw proekologicznych: m.in.: nie śmiecę – segreguję śmieci, oszczędzam wodę, oszczędzam energię.

Realizacja projektu w naszym przedszkolu:

29 kwiecień – teatrzyk kukiełkowy i warsztaty tematyczne „WIELKIE SPRAWY MAŁEJ ŻABY” w wykonaniu Teatru Lalek BAJKA ze Starego Sącza

• II i III – godz. 9.00
  • gr. IV i V – godz. 10.30