Wycieczka do Bratkowic

15 czerwca 2022

Dzień 15 czerwca dla Słoneczek był długo wyczekiwany, gdyż wtedy cała grupa wybrała się na wycieczkę do Bratkowic.

Na początku odwiedziliśmy OSP w Bratkowicach. Strażacy, p. Robert i p. Michał pokazali nam jakie ,,cuda” skrywa samochód strażacki. Dzieci przymierzały hełm, obejrzały sprzęt i dowiedziały się, do czego on służy. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali historii o pożarach i ratowaniu, nie tylko ludzi. Wielu było odważnych, którzy zakładali nie tylko hełm, ale także maskę gazową. Był też czas na posiedzenie w kabinie samochodu. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak trzymając wąż strażacki i lejąc wodę. Dziękując strażakom za gościnę, wręczyliśmy im własnoręcznie zrobione serce z dedykacją. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć.

Po wizycie u strażaków przyszedł czas na rekreację w pobliskim lesie i nad zalewem. Wszyscy ochoczo maszerowali leśnymi ścieżkami, słuchali śpiewu ptaków, szumu lasu, podziwiali piękno krajobrazu z wieży widokowej. Pobyt w lesie był też dla dzieci nauką rozpoznawania drzew, dotykania mchu, obserwowania mrówek w mrowisku, żuków, pająków, zbierania jagód.

Po leśnym spacerze byliśmy bardzo głodni i nad zalewem, w pięknej scenerii zrobiliśmy sobie piknik. Cała grupa chętnie dzieliła się smakołykami i pamiętała, że las to dom zwierząt i nie wolno śmiecić. Spacerowaliśmy również wokół zalewu rzucając kamyki do wody, szukając leśnych skarbów. Udało nam się zaobserwować pająki wodne i dziką kaczkę.

Żal było odjeżdżać z tak uroczego miejsca, ale jeszcze w drodze powrotnej odwiedziliśmy koniki i nakarmiliśmy je chlebem. Pełni niezapomnianych wrażeń i świeżego powietrza w płucach wróciliśmy do przedszkola.