Tradycje Świąt Wielkanocnych

30 marca 2021

Witajcie, Wiewióreczki!

Dzisiaj dalszy ciąg wszystkiego, co dotyczy czekających nas wkrótce pięknych Świąt Wielkanocnych. Na sam początek kilka zagadek, dla utrwalenia tego, co już wiemy, a następnie opowiadanie i kilka ciekawych kart. Do poczytania i samodzielnego wykonania. Spróbujmy zatem razem:

Usiadły na gałązce wierzby kotki, jak na obrazie.

Są szare, puchate, pewnie już wiesz, że to …… (bazie)

Gdy skorupka jajka pęka, wychodzi z jajeczka.

Wygląda wtedy jak mała, żółciutka kuleczka. (kurczak)

Mogą zaszywać się w lesie lub skakać po łące.

Mogą być czekoladowe, to …… (zające)

-Wełniane ma trzewiczki,

wełniane ma rękawiczki.  (baranek)

Mam nadzieję, że wszystkie zagadki odgadliście bezbłędnie. A teraz zapraszam, posłuchajcie opowiadania:

Bajeczka wielkanocna  –  Agnieszka Galica

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.

– Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?

A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:

– Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.

Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk – puk i przygrzewało mocniej.

-Stuk, stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki żółty Kurczaczek.

Słońce osuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.

-Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.

-Już czas. Wielkanoc za pasem – powiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.

-Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.

-Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.

-Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.

A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dookoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.

-Wstawaj śpioszku – mówiło – baś-baś, już czas, baś-baś.

A to ,,coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka – dzeń-dzeń-dzeń-dzeń.

Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to ,,coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.

-Co to? Co to? – pytał Zajączek.

-Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.

I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

-To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W Wielkanocny poranek

dzwoni dzwonkiem Baranek,

a Kurczątko z Zającem

podskakują na łące.

Wielkanocne Kotki,

robiąc miny słodkie,

już wyjrzały z pączka,

siedzą na gałązkach.

Kiedy będzie Wielkanoc?

Wierzbę pytają.

Zastanówcie się teraz, Kochani:

– Kogo obudziło wiosenne słoneczko?

Jeśli wiecie już, kto został obudzony dzięki wiosennym promykom, zobaczcie co udało się Pani już zrobić jako podtrzymanie świątecznej tradycji. Po raz kolejny sieję owies, w którym będę mogła postawić wielkanocnego Baranka.  Oczywiście mam nadzieję, że wyrośnie podobnie jak ten w ubiegłym roku – możecie zobaczyć go na pierwszym obrazku.

Kolejnym sposobem, by pięknie podtrzymać świąteczną tradycję, są oczywiście pisanki. Jestem bardzo ciekawa, czy ktoś z was już je robił. Zobaczcie, jakimi technikami możemy je wykonać:

Kochani, jeśli tylko macie już jakieś prace, proszę nadsyłajcie je do mnie, a ja je tu zamieszczę. Choć w ten sposób będziemy mogli wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas Wielkiej Nocy.

A poniżej kilka kolorowanek dla małych rączek:

Moi drodzy! Uważajcie na siebie, dbajcie.

Pozdrawiam cieplutko, Pani Ania