Kosmiczne zagadki

14 kwietnia 2021

Witajcie dzieci. Dzisiaj przygotowałam dla was zagadki i piosenkę o naszej Ziemi. Ale na początek kilka ćwiczeń:

• Pajacyki – klaszczemy nad głową i rozszerzamy nogi, składamy ręce wzdłuż tułowia i łączymy nogi.
  • Sprężynki – skaczemy bardzo nisko na palcach.
  • Podskoki – trzy razy na jednej i trzy razy na drugiej nodze.
  • Obroty głową raz w jedną, raz w druga stronę.
  • Agrafka – spróbujcie złapać swoje ręce za plecami.
  • Przysiady – wykonajcie 5 przysiadów z wyciągniętymi rękami do przodu.
  • W siadzie prostym podpartym przyciągamy nogi do siebie i prostujemy.
  • Leżąc na plecach wykonujemy rowerek.
  • Zabawa ,,Rakieta” – z przysiadu licząc do trzech powoli wstajemy, na cztery – wyskok w górę.
  • Zabawa ,,Kosmiczna cisza” – dzieci kładą się na dywanie i starają się wytrzymać w ciszy jak najdłużej, można nastawić minutnik /5 min/.

Ćwiczymy 15 – 20 minut.

Wczoraj mówiliśmy troszkę o kosmosie i o naszej planecie. Posłuchajcie teraz zagadek. Jak odgadniecie, będziecie mieć zadanie do wykonania.

Z wysoka do nas błyska, wprost nie znosi nudy.

Raz okrągły, jak bułka, raz, jak rogal chudy. /księżyc/

Jakie to kwiatuszki na niebieskiej łące,

zakwitają po tym, kiedy zajdzie słońce? /gwiazdy/

Co to za przestrzeń między Ziemią, księżycem,

dużymi planetami oraz innymi gwiazdami? /kosmos/

Co to za okrągła planeta, na której bez wody,

tlenu i słońca nie byłoby życia? /Ziemia/

Grzeje Ziemię wciąż, bez końca, zimno byłoby tu nam bez… /słońca/

Po kosmosie pędzi sama, nie planeta, nie rakieta,

warkocz nosi niczym dama, ta dziewczyna to… /kometa/

Jeśli rozwiązaliście zagadki, to odgadnięte słowa podzielcie na sylaby i wyodrębnijcie głoski. Wybierzcie jedną i narysujcie rozwiązanie.

A teraz czas na piosenkę:

Nie warto mieszkać na Marsie,

nie warto mieszkać na Wenus.

na Ziemi jest życie ciekawsze,

powtarzam to każdemu.

Ref. Bo Ziemia to wyspa,

to wyspa zielona

wśród innych dalekich planet.

to dom jest dla ludzi,

dla ludzi i zwierząt,

więc musi być bardzo zadbany.

Chcę poznać życie delfinów

i wiedzieć, co piszczy w trawie.

zachwycać się lotem motyla

i z kotem moc się bawić.

Ref. Bo Ziemia to wyspa….

Posadźmy kwiatów tysiące,

posadźmy krzewy i drzewa.

Niech z nieba uśmiecha się Słońce,

pozwólmy ptakom śpiewać.

Ref. Bo Ziemia to wyspa….

Nauczcie się piosenki, jak wrócimy do przedszkola, to będziemy wspólnie śpiewać.

Buziaki dla Was – pani Bogusia