ROWEROWY MAJ 2022

14 maja 2022

Kampania ROWEROWY MAJ w naszym przedszkolu!

Szanowni Rodzice,

od 4 do 31 maja nasze przedszkole bierze udział w Kampanii Rowerowy Maj.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do przedszkola czy szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas, grup  i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Do Kampanii zostały zgłoszone wszystkie nasze przedszkolaki, jednak samo uczestnictwo jest DOBROWOLNE i wymaga podpisania i dostarczenia do placówki stosownej zgody (zgody otrzymają państwo w przedszkolu – prosimy wszystkich chętnych o ich podpisanie i oddanie do placówki najpóźniej do 29 kwietnia!)

Kampania „Rowerowy Maj” polega na aktywnym podróżowaniu DO przedszkola.

Za aktywne podróże uznaje się przejazdy rowerem, hulajnogą lub na wrotkach oraz przejazd od przystanku autobusowego nie krótszy niż 500 m.

UWAGA:

• Podróże łączone: samochód + rower/hulajnoga itp. – NIE SĄ ZALICZANE !!!
  • Podróże łączone: transport zbiorowy + rower/hulajnoga – SĄ UWZGLĘDNIONE W REGULAMINIE
  • Podróż dziecka do przedszkola na foteliku rowerowym rodzica też jest OK!!

ZASADY:

• Za każdy przejazd uczestnik otrzymuje 2 naklejki: kwadratową do przyklejenia w osobistej książeczce rowerowej i okrągłą do przyklejenia na plakat klasowy.
  • Kampania zakłada rywalizację na trzech poziomach: indywidualnym, grupowym i miejskim.
  • O wyniku placówki lub klasy/grupy decyduje liczba aktywnych podróży w stosunku do liczby wszystkich uczniów/dzieci w danej placówce lub klasie/grupie.

UWAGA:

• Rowery, hulajnogi  można zostawiać na placu przedszkolnym (ogródku).
  • Rowery, hulajnogi prosimy przypinać do ogrodzenia przedszkolnego.
  • PRZEDSZKOLE NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZOSTAWIONY SPRZĘT

Potrzebne i przydatne materiały:

Rowerowy maj – REGULAMIN

Rowerowy Maj – informator dla rodziców 2022

Klauzula informacyjna 2022

Trzymamy kciuki za powodzenie w akcji i ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!!!

Koncept i historia kampanii

Rowerowy Maj po raz pierwszy odbył się w Gdańsku w 2014 r. Cel był prosty: zachęcać dzieci do ruchu i aktywności, promować zdrowy tryb życia i ekologiczną komunikację, zapobiegać otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym. Magnesem miała być forma tej promocji, łącząca elementy zabawy, rywalizacji i edukacji. Pierwsza edycja akcji wypadła dość skromnie – wzięło w niej udział 1703 uczestników. Ale już rok później, w 2015, było ich 11375, czyli 60% uczniów gdańskich podstawówek. Stało się jasne, że kampania jest strzałem w dziesiątkę, że warto ją rozwijać i rozpowszechniać również w innych miastach.

RZESZÓW – bierze udział w kampanii po raz pierwszy, dlatego tym bardziej zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej ZDROWEJ INICJATYWY!!! 🙂